Düğün İçin 10 Pratik Öneri

1. Kuaförde Tişört Yerine Gömlek Giy

Düğün günü gelin saçın yapılırken mutlaka gömlek giy. Tişört yerine gömlek giyersen saçını bozmadan düğmelerini çözerek kolayca çıkartabilirsin. Gelin sabahlıklarını da tercih edebilirsin.

Gelinliğini makyajdan sonra giyeceksen lekelenmesini önleyecek örtü kullanmalısın. Eğer başından geçirerek giyeceğin bir model seçtiysen gelinliğini giyerken başına bir yastık kılıfı veya ipek etek astarı geçir. Böylelikle kıyafet başından kayarak geçer ve hem gelinliğini hem makyajını korumuş olursun.

2. Hassas Dantellere Dikkat Et

İster bir profesyonel olsun, ister aileden biri ya da bir arkadaşın. Gelinliğini giymene yardımcı olacak kişinin o sırada yüzük, saat ya da bilezik gibi gelinliğe zarar verebilecek aksesuarlarını çıkarmış olmasına dikkat et. Uzun tırnaklar da aksesuar kadar sakıncalı olabilir.

3. Acil Durum Çantası Yap

Düğün gününden bir gece önce bir acil durum çantası hazırla ve bunu gün boyu yanında olacak kişilere vermeyi ihmal etme.

Hafif atıştırmalıklar, makyajını tazelemen için ufak bir makyaj çantası, oluşabilecek baş ağrını giderebilecek ağrı kesiciler, küçük kazalar için yara bantları ile mide ağrıları için pastiller gibi ilaçları çantana koyarak kendini garanti altına alabilirsin. Bunların yanı sıra deodorant, roll-on, kürdan gibi malzemeleri de bulundurmanda fayda var.

4. Damadın Eksiklerini Unutma

Düğün çantanı hazırlarken damadın ihtiyaç duyabileceği eksiklikleri de unutma. Örneğin damadın gömleği yırtılabilir, lekelenebilir ya da kıyafetinin düğmesi kopabilir. Bunun için ufak bir dikiş setini, gömlek için yedek bir düğmeyi, pratik bir leke çıkarıcıyı hazırladığın acil durum çantasına koyabilirsin.

5. Yemek Yemeyi İhmal Etme

Pek çok çift düğün günü yemek yemeği unutuyor. Düğün gününde güne hafif bir kahvaltı ile başlayıp gün içinde açlığını bastıracak ufak atıştırmalıkları çantanda bulundur, düğün sırasında da misafirlere ikram edilen yemeklerden yemek için kendine fırsat yaratmayı unutma.

6. Kendine İş Bitirici Bir Nedime Bul

Düğün gününde sana tüm hazırlıkların süresince yardımcı olacak birini mutlaka yanında bulundur. Bütün gün yanında olacak, makyajını tazelemeni, yemek yemeni hatırlatacak, oluşabilecek sorunları soğukkanlılıkla çözecek, pratik düşünebilen bir yakınının olması çok önemli.

7. Yedek Gelin Ayakkabın Olsun

Yedek gelin ayakkabısı nasıl olmalı diye araştırıp, düğünün ilerleyen saatlerinde değiştirmek üzere yedek bir ayakkabıyı mutlaka yanına almalısın. Düğün günü kaymamak için de ayakkabılarının altını önceden zımparalayabilirsin. Satın aldığın ayakkabının altındaki etiketi çıkarmayı da unutma.

8. Gelin Saçının Bozulmaması İçin Önlem Al

Özellikle dağınık topuzlar ve açık saçlarda ikinci bir müdahaleye gerek olabilir. Yanında saç spreyi ve firketeler bulundurabilir, ufak dokunuşlarla saçlarını toparlayabilirsin. Son yılların trendlerinden biri de kuaförden düğün mekanında destek almak. Bunun için bu hizmeti sunan profesyonellerden fiyat teklifi alıp, en özel gecende saçların için yanında hazır bulunacak bir uzman ayarlayabilirsin.

9. Takıları Güvendiğin Birine Emanet Et

Düğünde takılan takıları koyabileceğin bir çantayı da hazır bulundurmayı ihmal etme. Takı töreninden sonra bu çantaya koyduğun takıları yakınlarından güvendiğin birine emanet ederek, düğün boyunca bu çantayı takip etme görevi verebilirsin.

10. İlk Dans Sırasında Şarkı Söyleme

İlk dansın çok önemli olduğunu unutma ve dans sırasında çalan şarkıya eşlik etmemeye çalış. Çünkü şarkı söylerken çekilen fotoğraflardan istediğin sonucu alamayabilirsin.

Dans ederken adımlarını sayman ezbere dans ettiğini belli edecektir. Hata yapmaktan korkmadan, kendini müziğin akışına bırakmaya çalış. Hareketleri karıştırırsan müziğe odaklanıp eşini takip edebilirsin.

En önemlisi ise bugünün ikinizin günü olduğunu unutma. Düğün günü her ne olursa olsun moralini bozma ve eğlenmene bak. Dans et, gül ve bu özel günü sevdiklerinle paylaşmanın tadını çıkar. Sen de bu makaleye yorum yazarak büyük gecene dair hazırlıklarını paylaşabilir, yeni evlenecek diğer çiftlere ilham verebilirsin.