Bir Gelinin En Önemli 8 Aksesuarı

Gelinliğini düğününe aylar kala seçtiğin için artık aksesuarlarına yoğunlaşabilirsin. Gelinliğini tamamlayacak, uyumlu bir gelin olmanı sağlayacak aksesuarları incelemeye hazır mısın? Sıraladığımız aksesuarların hepsini de kullanabileceğin gibi tercihine göre içlerinden bazılarını da seçebilirsin.

1- Gelin ayakkabısı

Ayakkabıların her ne kadar gelinliğinin altında kalsa da, gelinliğinin tarzına uygun bir tercihte bulunman seni detaylarda da güçlendirir. Mesela gelinliğin ve düğün konseptin vintage etkiler taşıyorsa, çok yüksek topuklu olmayan, önü fiyonklu veya dantelli modellere yönelebilirsin.

Bir balo salonunda, prenses kesim bir gelinlik giyeceksen, platform topuk klasik bir gelin ayakkabısı ideal olacaktır. Eğer ayakkabılarını renkli seçmeyeceksen, gelinliğinle aynı tonlarda bir ayakkabı satın almalısın.

Ayakkabını seçerken bakman gereken bir diğer kriter de düğün mekanın olacak. Hangi mekanda nasıl ayakkabı tercih etmen gerektiğine göz atalım şimdi de:

● Oteller, tarihi düğün mekanları: Bu tarz düğünler oldukça gösterişli ve ağır düğünlerdir. Dolayısıyla böyle bir düğünde, mekanın ağırlığına uygun aksesuar seçiminde bulunmak gerekir. Böyle bir düğünde yüksek topuklu, taşlı, ışıltılı, gösterişli modeller tercih edebilirsin. Gün boyu yüksek topuklarla dolaşmak yorucu olacağından, gecenin ilerleyen saatlerinde değiştirmek üzere yanına daha rahat yedek bir ayakkabı almanı öneririz.

● Düğün salonu, sosyal tesis ve restoranlar: Gösterişten uzak daha mütevazi bir düğün yapmayı planlıyorsan, gelinliğinin modeline uygun sade bir ayakkabı seçebilirsin. Bu arada ayakkabının topuk boyunu müstakbel eşinin boyu ile uyumlu olacak şekilde ayarlayabilirsin.

● Kır düğünü: Düğün açık alanda olunca, zemin de önemli hale geliyor. Kır mekanında yüksek topuklu ayakkabı giymek, sana oldukça zor anlar yaşatabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca topuk boyunu minimumda tutmanı ve şeffaf, silikon topuk koruyucular kullanmanı öneriyoruz.

● Plaj düğünü: Samimi bir plaj düğününde gelin ayakkabısına bile ihtiyacın olmayacak. Çıplak ayak ile kullanacağın şahmeranlar hoş bir alternatif. Eğer benim ayaklarım yere sağlam bassın dersen de şık sandaletleri tercih edebilirsin. Tarzına uygun olarak seçebileceğin taşlı, bohem, klasik pek çok sandalet seçeneği var.

2- Duvak

Duvak ve saç aksesuarları arasında bir tercih yaptın ve duvak kazandıysa, gelinliğine ve düğün mekanına uygun duvak şekillerine bakmanın zamanı gelmiş demektir. Öncelikle şunu bilmelisin ki düğününün ihtişamı arttıkça, duvağının boyu da uzamalı. Tarihi bir düğün mekanında evleneceksen katedral tipi uzun duvak modellerinden birini seçebilirsin.

Eğer sade bir restoran düğünü ya da nikah sonrası yemek daveti vereceksen, kafes duvak ya da omuz hizasında duvak hoş bir tercih olacaktır. Duvağına karar verirken, yüz şekline uygun olmasına da dikkat etmeyi unutma!

3- Saç aksesuarları

Duvak takmak istemiyorsan, alternatifin saç aksesuarları. Işıltılı bir taç takabileceğin gibi çiçekler, inciler, rengarenk boncuklarla süslü doğal bir taç da kullanabilirsin. Elbette kararı verirken düğün mekanını da göz önünde bulundurmalısın. Taç takmak istemezsen, saç modeline göre saç tarakları, örgüler arasında dolanan doğal boncuklar, tokalar da tercihin olabilir.

4- Şapka

Farklılığı hayat tarzı haline getirmiş bir gelin adayıysan, neden düğününde şapka takmayasın? Düğün mekanı ve konseptine göre farklı tarzlarda kullanabileceğin şapkalar var. Mesela bir kumsal düğününde üzeri çiçeklerle süslü hasır şapka takabilirsin.

5- Gelin buketi

Elbette bir gelinin olmazsa olmazı gelin buketidir! Gelin çiçeğini birazdan daha detaylı inceleyeceğiz.

6- Çanta

Düğün günü yanından ayırmak istemeyeceğin eşyaların olacaktır. Mesela cep telefonun, makyajını ara ara tazelemek için kullanacağın makyaj malzemeleri, mini bir dikiş seti gibi. Çantanı seçerken, gelinliğinin kumaşı, rengi ve tarzı ile uyumlu olmasına dikkat etmelisin. Kırık beyaz tonlarda bir gelinlik giyeceksen, yine aynı tonlarda çanta bakmalısın.

Elbette çantanın ayakkabın ile de uyumlu görünmesi gerekir. Gelinliğin satense, saten bir çanta kullanabilir, gümüş işlemeleri olan bir gelinlik giyeceksen de çantandaki detayların gümüş olmasına özen göstermelisin.

7- Eldiven

Günümüzde belki çok az gelin tercih ediyor ama özellikle kış düğünlerinde geline çok hoş bir hava katıyor. Özellikle vintage tarzda bir düğün yapmayı planlıyorsan, eldiven seçeneğini değerlendirmeni öneriyoruz.

8- Bolero, pelerin, panço, etol, şal

Yine kış düğünlerinin olmazsa olmazı bu şık aksesuarlar ile de düğün fotoğrafı çektirmeyi sakın unutma. Ortaya çok farklı kareler çıkacağına emin olabilirsin.

Tarzına en uygun onlarca gelin ayakkabısı ve aksesuarı Düğün.com’da seni bekliyor. Listeleme alanında firmaların sunduğu ürün çeşitliliğini, hazır model, özel tasarım, ürünü kişiye özel hale getirip getirmemesi, ürünü düğüne kaç hafta kala teslim edeceği gibi kriterlere göre filtreleme yapabilirsin. Beğendiğin firmaların profil sayfalarını detaylı şekilde inceleyerek ücretsiz fiyat teklifleri alabilirsin.

Düğünün en cıvıl cıvıl ve renkli seçimi olan çiçeklerde sıra: Gelin buketini seçiyoruz!